سوالات متداول

آیا این آبگرمکن ها را میتوان بر روی شیروانی نصب نمود ؟

بله این آبگرمکن ها را کاملا میتوان بر روی سقف های شیروانی نصب و مهار نمود .

مقدار فضای لازم برای نصب یک آبگرمکن برای یک خانوادۀ 4 الی 5نفره چقدر است ؟

معمولا به ازای هر نفر یک متر مربع فضا نیاز میباشد .

طول عمر این آبگرمکن ها چند سال است ؟

طول عمر آنها بستگی به نگهداری از سیستم و تمیز نگهداشتن پنل ها دارد ، بطور معمول طول عمر این پنل ها بین 15 الی 20 سال میباشد .

مزایای استفاده از آبگرمکن های خورشیدی خانگی چیستها ؟

مزایای استفاده از آبگرمکن های خورشیدی عبارتند از :

–  عدم وجود ادوات متحرک در سیستم  یعنی اینکه کاملا بدون صدا میباشد .

–  بسیار قابل اطمینان بوده زیرا طول عمر پنل های آن 15 الی 20  سال است .

–  پس از طی1 الی 2 سال سرمایۀ اولیۀ شما که جهت نصب و راه اندازی سیستم پرداخته اید به شما برگشت داده میشود و تاپایان عمر پنل ها از انرژی رایگان خورشید استفاده خواهید نمود

– کاملا امن و بی خطربوده  و همیشه در دسترس میباشد .

– پاک وبدون آلایندگی محیط زیست است .

و در نهایت صرفه جوئی بسیار قابل ملاحظه در هزینه های شما  را به ارمغان خواهد داشت .

 

آیا با سیستم آبگرمکن های خورشیدی میتوان گرمایش محیط خانه را نیز تامین کرد ؟

بله با این سیستم میتوان گرمایش محیط خانه را بصورت تامین آب پیش گرم موتورخانه در اماکنی مانند : ساختمانها ، سالن ها ، انواع سوله ها  و سالن های ورزشی ، مرغداریها ، گاوداریها ، گلخانه ها و ………….  را تامین نمود

آیا با استفاده از این آبگرمن ها میتوان گرمایش محیط را از سیستم کف تامین نمود ؟

بله کاملا با سیستم گرمایش از کف سازگار میباشد .

آیا منازلی که دارای پکیج میباشند میتوانند از آبگرمکن های خورشیدی استفاده کنند ؟

بله

منظور از تامین آب پیش گرم موتور خانه چیست ؟

بمنظور صرفه جوئی در مصرف سوخت موتور خانه سیستم های نصب شده جهت تامین آب پیش گرم موتور خانه بسیار کارا بوده و آب گرم مورد نیاز منبع ذخیرۀ موجود در موتور خانه را تامین نموده و باعث میشود تا مشعل  کمتر کار کند .

در صورتیکه تابش خورشید نباشد(مثلا در هنگام شب و در روزهای ابری) دیگر آبگرم نخواهیم داشت ؟

هنگامی که سیستم خورشیدی طراحی میشود ، یک تانک ذخیره نیز در محاسبات لحاظ میشود که آب داغ تولیدی را در خود ذخیره میکند تا زمانی که کلکتورها آب داغ تامین نمی کنند آب تانک به مصرف برسد ، بعلاوه میتوان از سیستم های گرمایش دیگری نظیر سیستم هائیکه با سوخت های فسیلی کار میکنند نیز بعنوان سیستم های پشتیبان استفاده نمود

آیا سیستم های خورشیدی نیازمند تعمیرات و نگهداری زیادی میباشند ؟

یک سیستم خورشیدی تقریبا نیاز به هیچ نوع نگهداری و تعمیرات  ندارند ، تنها نیازمند سرویس های دوره ای میباشد  هر یک الی دو  سال یکبار سیستم خورشیدی تست شود تا اطمینان حاصل کنیم سیستم جرم نگرفته و به همراه آن ph  مایعی که داخل پنل ها جریان دارد نیز کنترل میشود تا سیستم بتواند بیشترین طول عمر ممکن را داشته باشد .

استفاده از سیستم های خورشیدی تا چه اندازه باعث صرفه جوئی میشود ؟

بسته به نوع مصرف آبگرم ( آبگرم بهداشتی ، آبگرم برای تامین گرمایش محیط ، یا تامین آبگرم استخر ) دارد وهمچنین تعداد کلکتور ها و مکان نصب ، نوع آبگرمکن ( صفحه تخت  یا تحت خلاء ) نیز تاثیر گذار است بطور کلی از 30% الی 60% انرژی گرمائی توسط انرژی خورشید قابل تامین است .

در آپارتمان های مجتمع ساز که قبلا احداث شده اند آیا امکان نصب آبگرمکن های خورشیدی وجود دارد ؟ در صورت امکان آیا خرابی در ساختمان بوجود میآید یا خیر ؟

جهت نصب آبگرمکن های خورشیدی به موارد زیر نیاز است :

-فضای کافی برای نصب کلکتورها

– فضای کافی جهت نصب مخزن ( قابل نصب در موتورخانه ، پشت بام ، یا در آشپز خانه یا بالکن برای ساختمانهای دارای سیستم مستقل حرارتی )

– امکان لوله کشی وعبور لوله بین محل کلکتور و محل مخزن ( معمولا بین بام و محل موتورخانه )

لازم به توضیح است اگر بخواهیم از نوع آبگرمکن های خورشیدی خانگی استفاده نمائیم کل سیستم روی بام خانه قرار میگیرد و فقط لازم است امکان عبور یک لولۀ رفت و یک لولۀ برگشت بین محل بام و آشپزخانه وجود داشته باشد .

چه تعداد پنل حرارتی خورشیدی لازم است تا آب داغ یک واحد مسکونی را تامین نماید ؟

بستگی به این دارد که چند نفر در خانه زندگی میکنند ، چه مقدار آب مصرف میکنند و میزان تابش خورشیدی آنها چقدر است ؟ ولی با یک حساب سرانگشتی برای یک خانوادۀ 4 نفره چهار متر مربع کلکتورتخت و یا تعداد 22 کلکتور شیشه ای تحت خلاء  لازم است .

آیا گرمایش با استفاده از آبگرمکن خورشیدی می تواند جایگزین گاز یا انرژی الکتریکی باشد ؟

خیر . آبگرمکن خورشیدی جایگزین برای گاز یا انرژی الکتریکی نیست بجز در مناطقی که امکان استفاده از آنها وجود ندارد . (مثل مناطق دور از شبکه گازرسانی )

اما در مناطق شهری که امکان استفاده از گاز طبیعی وجود دارد می تواند به عنوان یک مکمل بسیار خوب برای سیستم های گرمایش عمل نموده و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت های دیگر مثل گاز طبیعی و گازوئیل گردد . بطور میانگین در یکسال سیستم آبگرمکن خورشیدی می تواند 40 تا 50 درصد از نیاز آبگرم را تامین نماید اعم از آبگرم مصرفی و آبگرم مورد نیاز برای گرمایش ساختمان که برای سیستم های رادیاتور ، گرمایش از کف ، موتورخانه ، هواساز و … بکار می رود.

آیا کلکتور های لوله ای تحت خلاء درشرایط آب و هوایی سرد نیز قابل استفاده هستند؟

بله کلکتور های لوله ای تحت خلاء در دماهای پایین نیز قابل استفاده می باشند گرچه میزان بازدهی سیستم ارتباط مستقیمی با انرژی دریافتی از خورشید دارد اما در هر صورت انرژی بدست آمده از خورشید توسط آبگرمکن های خورشیدی سبب کاهش مصرف سوخت در سیستم های گرمایش خواهد شد به عنوان مثال اگر در شرایط آب و هوایی با دمای پایین در حالت عادی سیستم گرمایش شما باید آب را از 12 درجه به دمای 60 درجه برساند با استفاده از پیش گرمکن توسط آبگرمکن خورشیدی سیستم گرمایش شما آب را از  40-50 درجه به 60 خواهد رساند و این به معنی کاهش چشمگیر در مصرف انرژی ، افزایش طول عمر سیستم گرمایش و در دراز مدت سود آوری در خانه ، محل کار و یا کارخانه برای شما می باشد .

آیا آب توسط آبگرمکن خورشیدی در آب و هوای ابری هم گرم می شود ؟

خیر ، بخاطر وجود تانک دو جداره عایق سیستم می تواند آبگرمی را که از روز های قبل ذخیره و گرم کرده است تا 72 ساعت با تغییر دمای اندک  حفظ کند که این امر باعث می شود که در شبها و روزهای ابری نیز امکان استفاده از آبگرم وجود داشته باشد .

آیا کلکتور های تحت خلاء می توانند آب را به اندازه کافی گرم کنند ؟

بله . در شرایط خوب آب و هوایی سیستم می تواند براحتی آب را به دمای جوش برساند زیرا کلکتورهای لوله ای تحت خلاء جدیدترین و پیشرفته ترین سیستم در زمینه آبگرمکن های خورشیدی می باشند

آیا در پروژه های بزرگ هم می توان ازآبگرمکن های خورشیدی استفاده کرد؟

بله . کلکتور های لوله ای تحت خلاء البرز سولار می توانند به حالت سری و موازی در کنار یکدیگر برای تامین حجم بالای آبگرم برای پروژه های بزرگ مثل مدارس ، هتل ها ، ساختمان های اداری و تجاری بزرگ ، پادگان ها ، استخر های عمومی ، کارواش ها ، حمام های عمومی و کارخانجات بکار گرفته شوند . در واقع هیچ محدودیتی در میزان تولید آبگرم وجود ندارد تنها محدودیت برای نصب این است که بیشتر از 160 تیوب تحت خلاء نباید در حالت سری با یکدیگر قرار گیرند زیرا آب بخار می گردد !

آیا امکان گرم کردن آب استخر با استفاده از آبگرمکن خورشیدی وجود دارد ؟

در استخر ها حجم آبی که باید گرم شود زیاد می باشد اما مقدار افزایش دمای آب کم است استفاده از سیستم های گرمایش معمول هزینه های بالایی در بر دارد اما با استفاده از آبگرمکن خورشیدی در تمامی سال براحتی می توان آبگرم مورد نیاز را تامین کرد .

آبگرمکن های خورشیدی چطور کار می کنند؟

 

در آبگرمکن های خورشیدی, یکی از مهمترین بخش ها, لوله های خورشیدی هستند که از طریق آنها بیش از 90 درصد انرژی خورشیدی جذب شده و از طریق مخزن یا لولۀ متصل به آنها, انرژی جذب شده به آب منتقل شده و آب را گرم می نماید.

 در چه مکان هایی می توان از آبگرمکن خورشیدی استفاده کرد؟

آبگرمکن های خورشیدی در هر جایی که نور خورشید وجود داشته باشد قابل استفاده هستند.

آبگرمکن های خورشیدی در زمستان چطور آب را گرم می کنند؟

به دلیل استفاده از یک لایه شیشه بر روی جمع کننده های خورشیدی و وجود خلاء در فضای بین آنها, دمای بیرون تاثیری بر دمای آب ندارد. و فقط کافیست که نور خورشید وجود داشته باشد. بنابراین می توان آبگرمکن های خورشیدی را در محیط های پایینتر از -30C هم استفاده کرد.

 

آیا آبگرمکن خورشیدی اشعه ماوران بنفش یا UV و همچنین اشعه مادون قرمز را جذب می نماید؟

بله. لایه جاذب لوله های خورشیدی از بیشتر طیف های نور خورشید از جمله نورهای مرئی، اشعه UV و مادون قرمز را جذب می نماید. که البته مادون قرمز مهمترین نقش را در ایجاد گرما دارد. در نهایت برآیند انرژی های جذب شده باعث ایجاد گرما در لوله شده و انتقال حرارت ایجاد شده به آب باعث تولید آبگرم می شود.

چطور می توان از انرژی خورشیدی برای مرغداری ها، دامداری ها و گلخانه ها استفاده کرد؟

با استفاده از سیستم های آبگرمکن خورشیدی می توان انرژی مورد نیاز برای گرمایش مرغداری ها و گلخانه ها را تامین کرد. همچنین آبگرم مورد نیاز برای دامداری ها را هم می توان با آبگرمکن های خورشیدی تامین نمود.

آیا می توان از آبگرمکن های خورشیدی برای تامین برق و آب گرم مورد نیاز ساختمان استفاده کرد؟

برای تامین آبگرم ساختمان می تواند استفاده کرد ولی برای تامین انرژی برق ساختمان توسط خورشید باید از سیستم های تولید برق خورشیدی (سولار) استفاده نمود.

آبگرمکن خورشیدی بدون فشار در کجای ساختمان باید نصب شود؟

باید آن را در بالاترین نقطه ساختمان نصب کرد. تا با استفاده از اختلاف ارتفاع آن تا محل مصرف، فشار آب بالا رود. البته راه حل های مختلفی برای حل مساله فشار وجود دارد که در صورت لازم می توان فشار را تا مقدار لازم بالا برد.

مزایای آبگرمکن خورشیدی بدون فشار چیست؟

این مدل بسیار ساده نصب و استفاده می شود. قیمت کمی دارد و همچنین در اکثر مناطق ایران قابل استفاده است.

 

مزایای آبگرمکن خورشیدی تحت فشار چیست؟

این سیستم را می توان در هر نقطه ای از ساختمان نصب نمود بطوری که با استفاده از فشار آب شهر، آب گرم با فشار مناسب را در اختیار قرار می دهد. با توجه به ساختار آن می توان در مناطق با دماهای بسیار پایین هم از آن استفاده نمود.

آیا میتوان از این سیستم برای گرمایش هم استفاده کرد؟

بله. با ترکیب این سیستم با سیستم های گرمایشی موجود در ساختمان اعم از پکیج یا موتورخانه می توان مصرف سوخت را تا حد زیادی پایین آورد.

 

چرا باید از آبگرمکن خورشیدی ترکیبی استفاده کرد؟

با استفاده از این سیستم می توان آبگرمکن خورشیدی را با آبگرمکن های موجود که با سوخت فسیلی کار می کنند ترکیب کرد. به این ترتیب نیاز به لوله کشی مجدد برای آبگرم نیست.

 

با وجود آبگرمکن خورشیدی چه نیازی به استفاده از آبگرمکن های فسیلی است؟

انرژی خورشید همیشه در دسترس نیست. مثلا شبها یا مواقعی که به دلیل وجود ابرهای نور کمی از خورشید در اختیار است. می توان از آبگرمکن های فسیلی به عنوان مکمل استفاده کرد. به این ترتیب آب گرم همیشه در دسترس خواهد بود. با استفاده از این مدل می توان حتی در شرایطی که انرژی خورشیدی نتواند به طور کامل نیاز ما را براورده سازد, مصرف انرژی ما را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

 

آیا آبگرمکن های خورشیدی می توانند برای ساختمان های بزرگ و مصارف گسترده به کار روند؟

بله. با بکار بردن تعداد کافی از کلکتور های خورشیدی می توان در هر مقیاسی آب گرم مورد نیاز را تامین کرد.

آیا از این سیستم ها می توان برای گرمایش ساختمان نیز استفاده نمود؟

بله. با توجه به نوع سیستم گرمایشی موجود در ساختمان، اعم از شوفاژ، گرمایش از کف و فنکوئل و حتی پکیج دیواری، می توان با توجه به مقدار انرژی مورد نیاز برای گرمایش، از پروژه های بزرگ آبگرمکن خورشیدی استفاده نمود. با این کار می توان تا 50 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی نمود

چطور می توان بطور همزمان آبگرم مصرفی و گرمایش را از طریق انرژی خورشیدی تامین نمود؟

با استفاده از سیستم های بزرگ آبگرمکن خورشیدی می توان مقدار آبگرم مورد نیاز برای گرمایش و تامین آب گرم مصرفی را محاسبه نموده و با طراحی خاصی قسمتی از هر دو نیاز را توسط این سیستم تامین کرد.

 

آیا گرمایش با استفاده از آبگرمکن خورشیدی می تواند جایگزین گاز یا انرژی الکتریکی باشد ؟

 

خیر . آبگرمکن خورشیدی جایگزین برای گاز یا انرژی الکتریکی نیست بجز در مناطقی که امکان استفاده از آنها وجود ندارد . (مثل مناطق دور از شبکه گازرسانی ) اما در مناطق شهری که امکان استفاده از گاز طبیعی وجود دارد می تواند به عنوان یک مکمل بسیار خوب برای سیستم های گرمایش عمل نموده و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت های دیگر مثل گاز طبیعی و گازوئیل گردد . بطور میانگین در یکسال سیستم آبگرمکن خورشیدی می تواندحدود 60  درصد از نیاز آبگرم را تامین نماید اعم از آبگرم مصرفی و آبگرم مورد نیاز برای گرمایش ساختمان که برای سیستم های رادیاتور ، گرمایش از کف ، موتورخانه ، هواساز و … بکار می رود.

 

محل نصب دستگاه در چه ارتفاعي باشد؟

در صورتي که از سيستم غير تحت فشار استفاده می شود محل نصب باید بالاتر از محل مصرف باشد. ولي درسيستم تحت فشار محل نصب شرايط خاصي ندارد.

 

این سیستم ها چند سال گارانتي دارند؟

تمام اجزاي اين سيستم داراي یک سال گارانتي مي باشند.

اگر يکي از تيوب ها بشکند چه اتفاقي مي افتد؟

اين تيوب ها به علت استحکام بالا حتي در برابر ضربات مکانيکي سنگين مثل تگرگ با قطر 3 سانتيمتر نيز مقاوم مي باشند، اگر سيستم تحت فشار باشد تنها بازدهي آن کمي کاهش مي يابد و اگر سيستم غير تحت فشار باشد بايستي با درپوش جلوي خروج آب را گرفت و سپس تيوب راتعويض نمود.

 

آيا ميتوان آبگرمکن خورشيدي را به آبگرمکن خانه متصل کرد؟

بله در صورتي که عمر آبگرمکن بالاتر از 8 سال نباشد و سيستم سوختي آن گاز طبيعي باشد مي توان این کار را انجام داد، در غير اين صورت بازدهي سيستم پايين مي آيد.

آيا به پشت بام خانه آسیب می رساند؟

خیر
زیرا این نوع آبگرمکن به علت وزن پايين فشار زيادي مانند آبگرمکن هاي صفحه تخت به پشت بام نمي آورد و از لحاظ شکل ظاهري نيز داراي نماي زيبايي مي باشد.

آيا سيستم قابل آتش گرفتن مي باشد؟

خير زيرا در اين سيستم ها از مواد غير قابل اشتعال استفاده شده است

آيا سيستم قابل يخ زدگي مي باشد؟

خير اين سيستم ها تا دماي 30 – درجه را مقاوم می باشد مگر اينكه دماي هوا از اين مقدار کمتر شود.

آيا اين سيستم مي تواند آب را به حد دلخواه گرم کند؟

بله با توجه به بازدهي بالاي اين سيستم ها آب به راحتي به دماي مطلوب مي رسد، همچنين در موارد خاص از سيستم کمکي استفاده مي کنند.

آيا نياز به مراقبت دارند؟

اين سيستم ها نياز به مراقبت چنداني ندارند فقط هر چند وقت يکبار شيشه تيوب ها بايستي تميز گردند و در صورت شکسته شدن تيوب ها آن ها را تعويض نماييد.

آيا از لحاظ اقتصادي به صرفه است ؟

بله در صورتي که يارانه ها به همين صورت باقي بماند پس از گذشت 5.6 سال و در صورت حذف يارانه ها پس از گذشت 1.8 سال سرمايه اوليه خود را باز مي گرداند

 

یک آبگرمکن خورشیدی استاندارد و مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ 

–    عایق کاری بسیار  خوب:
مخزن های آبگرمکن خورشیدی استاندارد، حداقل باید عایقی با ضخامت 5 سانتی متر از جنس پولی اورتان (پولی یورتان) داشته باشد. که این مقدار عایق برای حفظ دمای آب به مدت 2 – 3 روز کافی است.
کلکتور های خورشیدی تیوپ با کیفیت عالی و راندمان جذب سه لایه
کلکتور های خورشیدی، که عموما از نوع لوله های خلاء هستند، دوجداره دارند که بین این دوجداره خلاء بوده و جداره داخلی لایه جاذب است که انرژی را جذب می کند.در صورتی که این لوله ها استاندارد باشند بخش عمده ای از انرژی خورشیدی (حدود94%) را به هرصورتی که باشد (چه نور مستقیم آفتاب و چه پشت ابر) در تمام طیف ها (از مادون قرمز تا ماورای بنفش) باید جذب کند.همچنین به دلیل وجود خلاء بین دو جداره لوله ها، مقدار اتلاف انرژی بسیار کم است.

تعداد کلکتور های خورشیدی به ازای حجم آب چقدر است؟

تنها راه جذب انرژی ما کلکتور های خورشیدی است. بنابر این تعداد آنها، به ازای حجم مخزن آبگرم بسیار مهم است.

در آّبگرمکن های خورشیدی استاندارد حداقل باید به ازای 9لیتر آب، یک تیوپ وجود داشته باشد. یعنی مثلا برای 100لیتر آب باید 11 عدد تیوب (لوله خورشیدی ) وجود داشته باشد.
قطعا تعداد کمتر این لوله ها باعث کاهش جذب انرژی و در نتیجه کم شدن کارایی آبگرمکن خورشیدی خواهد شد.
با توجه به توضیحات فوق در صورتی که از یک آبگرمکن خورشیدی استاندارد استفاده می کنید. با توجه به نوع آبگرمکن ، باید در زمستان هم کارآیی خوبی داشته باشد.

یعنی حتی در دماهای بسیار پایین مثلا تا حدود-30 درجه هم باید عمل کنند.
آبگرمکن خورشیدی از تمام نور موجود در محیط استفاده می کند ، حتی در هوای ابری هم نور موجود در محیط را جذب کرده و به تدریج دمای آب را افزایش می دهد. (البته با توجه به کاهش شدید انرژی در هوای ابری، سرعت گرم شدن آب هم، بسیار کم می شود).
در هر دمایی به محض اینکه نور آفتاب به آبگرمکن برسد کار خود را شروع کرده و دمای آب را افزایش می دهد. (در صورت استاندارد بودن(
در هر دمایی، اگر نور خورشید وجود داشته باشد آبگرمکن های خورشیدی، آب را گرم می کنند.

ماهیت تابش خورشیدی چیست؟

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی و منبع اصلی نور، گرما و زندگی بر روی زمین ‌است که در فاصله‌ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته است.

در خورشید هرثانیه ۵۰۰ میلیون تن هیدروژن طی فرآیند همجوشی هسته‌ای به هلیوم تبدیل می‌شود که فقط حدود ۵٪ آن به شکل انرژِی از خورشید خارج می‌گردد. ازآن جایی که هم جوشی یک عمل گرماده‌است همجوشی‌های بیشمار خورشید و انرژی گرمایی حاصل از آن به عنوان اشعه‌های خورشید در منظومه شمسی پخش می‌شود که مقداری از آن به زمین می‌رسد.

اشعه تابشی از خورشید ماهیت الکترو مغناطیس داشته و در طول موج های مختلف به زمین می رسد.

 

تابش خورشیدی با چه کمیتی هایی  اندازه گیری می شود؟

 

تابش خورشیدی با کلمه لاتین INSOLATION شناخته می شود و برای سنجش شدت آن از واحد های مختلفی استفاده می شود که در جدول زیر به آنها اشاره شده است.

واحد های اندازه گیری تابش خورشیدی

units W/m2 kW·h/(m2·day) sun hours/day kWh/m2·y kWh/kWp·y
W/m2 1 41.66666 41.66666 0.1140796 0.1521061
kW·h/(m2·day) 0.024 1 1 0.0027379 0.0036505
sun hours/day 0.024 1 1 0.0027379 0.0036505
kWh/(m2·y) 8.765813 365.2422 365.2422 1 1.333333
kWh/(kWp·y) 6.574360 273.9316 273.9316 0.75 1

تفاوت انرژی دریافتی در یک روز ابری و بک روز آفتابی به چه میزان است؟

 

هر جسمی با توجه به دمای خود بصورت غیر یکنواخت در تمام طول موج ها تابش می کند بطوری که در یک طیف مشخص بیشترین انرژی را از خود ساطع می کند و در طیف دیگر تابش بسیار ناچیزی دارد.

قانون وین رابطه بین طول موجی که هر جسم بیشترین تابش را دارد با دمای جسم بیان می کند:

Temp*wavelenght=2870 ,Wien’s displacement law

با توجه به رابطه بالا جالب است بدانیم خورشید با دمای متوسط 5778 K (5505 °C) در طول موج های مربوط به نور مرئی یعنی امواجی با طول موج 0.35-0.7 μm حدود 95 درصد انرژی تابشی خود را داراست بنابراین واضح است که در هوای ابری و آسمان تیره تابش خورشیدی که به سطح زمین می رسد کاهش می یابد. دو جدول زیر میزان متوسط 22 سال اخیر تابش خورشیدی شهر تهران را در حالت معمولی (شرایط واقعی) و شرایط ایده آل(آسمان صاف و بدون ابر)  نشان می دهد(برگرفته از سایت NASA).

  متوسط تابش خورشیدی به یک سطح افقی در شرایط واقعی kWh/m2/day)
Lat 35.696
Lon 51.4
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
22-year Average 2.73 3.62 4.50 5.51 6.39 7.35 7.04 6.56 5.64 4.05 2.94 2.38
متوسط تابش خورشیدی به یک سطح افقی در هوای صاف و آفتابی  kWh/m2/day)
Lat 35.696
Lon 51.4
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
22-year Average 3.82 5.00 6.18 7.35 7.67 7.65 7.20 6.70 5.82 4.53 3.78 3.35

 

آیا صفحات خورشیدی جهت تهیه ی برق و صفحات های خورشیدی جهت تولید ابگرم  متفاوت است؟  

بله .

سیستم های ابگرمکن خورشیدی چند نوع است؟

ابگرمکن ها به دو دسته کلی تخت و لوله ای خلاء تقسیم بندی می شوند :
الف- تخت :این کلکتورها ازساده ترین نوع ابگرمکن خورشیدی بوده که ساختار ان به شکل مکعب مستطیل به ابعاد تقریبی یک متر در دو متر  است پوشش ظاهری ان شیشه تخت به ابعاد فرق ودرزیر ان صفحات جاذب نور همراه بالوله های مسی تعبیه شده است. باتابش نور صفحات جاذب گرم می شود و گرمای خود را به لوله ی مسی انتقال داده واب داخل لوله مسی را گرم می نماید.
ب- اب گرم کن های لوله خلاء :این نوع اب گرم کن ها از تعدادی لوله دوجداره از جنس پیرکس تشکیل شده که معمولا قطر لوله بیرونی 58میلی متر وطول ان 180سانتی متر است .لوله بیرونی شفاف وسطح لوله داخلی باماده جاذب نورپوشانده شده وبین دو لوله خلاءمی باشد (ساختمانی شبیه فلاسک). باتابش نور لوله داخلی ان را جذب وتبدیل به گرما می نماید ,گرما به داخل لوله منتقل شده وماده داخل لوله )معمولااب) گر م می شود.
به طور معمول در این نوع اب گرم کن ها, اب داخل لوله گرم شده و با استفاده از خاصیت ترمو سیفون به طرف بالای لوله حرکت کرده واب سرد از مخزن جایگزین ان می گردد. در نوع ترموسیفونی به دوصورت مخزن سر خود ومخزن جداگانه استفاده می شود.

سایرکاربردهای ابگرمکن خورشیدی کدام است؟

اصولا هرمکانی که نیاز به اب گرم مصرفی داشته باشد می تواند از اب گرم کن خورشیدی استفاده نمایند.منازل – مجتمع ها- پادگان ها –مراکز درمانی- بیمارستان ها- گاوداری- مرغ داری ازجمله این مکان ها می باشد.

 

ایا برای تامین اب گرم توسط اب گرم کن های خورشیدی محدودیتی وجوددارد؟

خیرهیچ محدودیتی ازلحاظ میزان وحجم اب گرم موردنیازوجودندارد برای مصرف تا حدود 300 لیتر درروز از ابگرمکن های مخزن سرخود استفاده می شود وبرای مصارف بیش از این مقدارعموما از سری کردن پنل ها و استفاده از پمپ و مخزن جداگانه بهره گرفته می شود.

 حداکثر میزان درجه حرارت در سیستم آبگرمکن های خورشیدی لوله ای چقدر است؟

حداکثر میزان درجه حرارت لوله ها بستگی به نوع سیال موجود در آن ها دارد. چنانچه سیال عامل آب باشد دمای درصورت عدم مصرف به سرعت تا نقطه جوش بالا می رود و درصورت استفاده از سایر سیال ها (روغن) درجه حرارت تا250 درجه سانتی گرادمی رسد.

 

 آیا پنل های آبگرمکن خورشیدی توانایی مقاومت در برابر تگرگ را دارند؟

شیشه های به کار رفته در آبگرمکن های لوله ای خلاء از نوع شیشه ی پیرکس و با ضخامت مناسب  می باشند که با توجه به مدور بودن شیشه وضخامت مناسب آن توانایی مقاومت دربرابر تگرگی به قطر 20 میلیمتر را داراست . ابگرمکن های تخت درمقایسه با ابگرمکن های لوله ای خلاء  ممکن است آسیب پذیرتر باشند .

  از میان دو نوع آبگرمکن خورشیدی متداول (لوله ای خلاء و تخت) کدامیک را انتخاب کنیم؟

جواب  این سوال به طور کلی منوط به اقلیم اب وهوائی است.بدین معنا که هر چه هواسردتر باشد در نوع تخت به علت عدم وجود خلاء,انتقال حرارت سطوح جاذب ومحیط برقرار بوده وبخشی ازانرژی تلف می شوداین مسئله درهنگام باد و باران تشدید می گردد. لیکن درنوع لوله ای به علت وجود خلاء بین سطوح جاذب (لوله داخلی) ومحیط, انتقال حرارت قابل اغماض است (مانند فلاسک) لذا در زمستان درجه حرارت بیشترو اتلاف انرزی کمتری را خواهیم داشت. هم چنین در مقابل یخ زدگی سیستم لوله ای از مقاومت بالاتری بر خوردار است .

تخت لوله ای خلاء
سردسیر *
معتدل سردو نیمه ابری *
معتدل گرم * *
گرمسیر * *

بدین معنی که ابگرم کن های تخت فقط برای نقا ط حاشیه ای جنوب کشور استفاده شود و نوع لوله ای برای تمام نقاط کشور مناسب است سیستم های ابگرمکن تخت از لحاظ زیبائی وهماهنگی بامحیط بهتراست هم چنین از نظر وزن نیز سبک تراز لوله ای می باشد .
انرژی- در پنل های تخت شرکت  البرز سولار  میزان متوسط جذب در تهران حدود  18500 روز/BTU ومیزان جذب انرژی در نوع لوله ای 20عددی 35000 روز/BTU می باشد.

آیا امکان یخ زدگی در زمستان برای سیستم های آبگرمکن خورشیدی وجود دارد؟

درنوع لوله ای خلاء (ساده) عدم یخ زدگی تا30- درجه سانتی گراد تضمین  می گردد ودر نوع لوله ای خلاء با لوله حرارتی (heat pipe) این مقدار تا35- درجه سانتی گراد می باشد. لیکن نوع تخت درمقابل یخ زدگی مقاومتی ندارد. البته بااستفاده ازسیستم های کنترل الکترونیک این امکان وجود دارد که در صورت دمای منفی زیاد پمپ مدار شروع به کار کرده (درصورت وجودپمپ) وگرمای مخزن ذخیره را بصورت جزئی به پنل ها منتقل واز یخ زدگی جلوگیری نماید.

در سیستم های آبگرمکن لوله ای اگر آب گرم را مصرف نکنیم، چه می شود؟

درصورتی که از اب گرم موجود درابگرم کن های خورشیدی بیش از دویا سه روزاستفاده نشود ,احتمال جوش امدن اب وجود دارد .به جهت جلوگیری از این مسئله راهکارهای ذیل وجود دارد:
1- انتخاب ابگرم کن خورشیدی برحسب ظرفیت مناسب مصرف
2- پوشاندن تمام ویاقسمتی از پنل ها
3-استفاده از سیستم های مکانیکی جهت انتقال حرارت به بیرون از مخزن  ذخیره ( که در تمامی آبگرمکن های خورشیدی این مورد تعبیه شده است .(

آیا املاح آب می تواند باعث خرابی یا کاهش عملکرد آبگرمکن های خورشیدی شود؟

مسلما هرچه املاح اب بیبشتر باشد یابه عبارت دیگر اب سنگین تر باشد رسوبات بیشتری رادر سیستم به جای می گذارد که به مرور زمان همانند سایر سیستم های گرمایشی باعث پایین امدن بازدهی می شود . بااستفاده از سیستم های رسوب گیر اعم از مغناطیسی ویا الکترونیک می توان این مشکل رابه نحو قابل ملاحظه ای کاهش داد.

آیا می توانیم آبگرکن خورشیدی را خودمان نصب کنیم؟

در صورت اطلاع از مسائل لوله  کشی و کمی هم برق، این امر امکان پذیر می باشد اما بهتر است این امر به وسیله متخصص انجام گیرد. فیلم آموزشی مربوط به نصب و راه اندازی سیستم خورشیدی را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید. لینک به محصولات – نصب و راه اندازی.

برای انتخاب یک سیستم آبگرمکن خورشیدی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

الف) نوع آبگرمکن (ابگرمکن تخت یا لوله ای خلاءبا توجه به اقلیم اب و هوائی)
ب) ظرفیت (برآورد صحیح میزان مصرف)
ج) فشار اب ورودی (1.اب شهری 2. منبع هوایی)  و فشار اب خروجی  (1. پر فشار: فشار اب خروجی معادل فشار اب ورودی شهر 2.کم فشار: تامین فشار اب از طریق ارتفاع)
د) میزان دریافت نورخورشید (درصد افتاب گیر بودن)
ه) داشتن استاندارد معتبرجهت کیفیت محصول
و)گارانتی وخدمات پس از فروش
ز)قیمت

  

سئولات متداول در مورد سیستم برق خورشیدی

solarpanel_041614getty

 

 

به چه سیستمهایی ، سیستم فتوولتایی می گویند؟

 

به روشهای متعددی می توان از خورشید جهت دریافت انرژی برای مصارف مختلف استفاده کرد. یکی از روشها دریافت برق ( الکتریسیته ) از نور خورشید می باشد. به کلیه قطعات و تجهیزاتی که در جهت تولید و استفاده از برق تولید شده توسط نور خورشید بکار رفته را یک سیستم فتوولتایی می گویند.

 

بطور کلی هر جا که نور خورشید باشد می توان از انرژی خورشید ( فوتونها ) الکتریسیته تولید کرد اما نکته قابل توجهی که اینجا مطرح است این است که آیا در تمام مناطق کره زمین یا حتی ایران به طور یکسان می توان از نور خورشید انرژی الکتریسیته تولید کرد؟

 

جواب این پرسش منفی است. در مناطق مختلف کره زمین تابش خورشید و طول مدت روز با منطقه دیگر فرق دارد. زمانی ما می توانیم بیشترین انرژی الکتریسیته را ازسیستمهای فتوولتایی دریافت کنیم که نور خورشید به صورت عمود به پانلها بتابد تا بیشترین انرژی جذب گردد. حال بدیهی است که اگرنور خورشید به صورت مایل به پانلهای فتوولتایی برخورد کند بازده این سیستمها پایین می آید. از طرفی هم ساعات روز در یک منطقه در تولید انرژی الکتریسیته بسیار موثر است . به عنوان مثال کشوری مانند سوئد و آلمان که طول مدت روز در آنجا کم است در نتیجه انرژی کمتری توسط سیستم فتوولتایی تولید می شود و برعکس کشوری مثل ایران به خصوص در مناطق جنوبی آن که طول مدت روز بیشتر است ، پانلها برق بیشتری می توانند تولید کنند. بهره برداری در این مناطق از سیستمهای فتوولتایی پر ثمر تر می باشد. همچنین وضعیت جغرافیایی یک منطقه میتواند بر روی بازده و عملکرد این سیستم تاثیر بسزایی داشته باشد. ابری شدن هوا باعث میشود که بازده سیستم فتوولتایی پایین آید یا به عبارتی می توان بدین گونه گفت که در هوای ابری نور کمتری به سیستم فتوولتایی برخورد می کند و در نتیجه برق کمتری تولید میشود. با این تفاسیر به این نتیجه می رسیم که در تمام مناطق می توان از این سیستم استفاده نمود ولی دریافت انرژی الکتریسیته در دو نقطه از کره زمین مانند ایران و سوئد توسط دو سیستم مشابه بکار رفته باهم فرق دارد.

 

آیا برق تولید شده توسط سیستم فتوولتایی برای تمام وسایلی که با برق کار می کنند ( وسایل الکتریکی ) کاربرد دارد؟

 

برق تولیدی توسط سیستم فتوولتایی از نوع برق دی-سی می باشد. برق دی-سی همان برقی است که در اتومبیل برای روشن کردن چراغهای اتومبیل یا بقیه قسمتهای اتومبیل بکار میرود. باتریهای موجود در بازار هم از نوع برق دی-سی هستند. بنابراین کلیه وسایلی که با برق دی -سی کار کنند را می توان به این سیستم وصل کرد. مانند : رادیو- شارژ موبایل – چراغ قوه –برخی از پمپهای آب برای پمپاژ آب – برخی از موتورها که با برق دی-سی کار میکنند.

 

آیا تمامی وسایل برقی با برق دی سی ( مستقیم ) کار می کنند؟

 

خیر. بیشتر وسایل برقی مانند تلویزیون ، یخچال ، فریزر ، کامپیوتر ، با برق شهر کار میکنند. برق شهر از نوع برق دی- سی نمی باشد. نوع دیگر برق نوع برق متناوب یا ای-سی می باشد که امروزه برق ای-سی یا متناوب کاربرد بیشتری در زندگی بشر دارد به خاطر ویژگیهای منحصر به فرد خود. خیلی از دستگاههای الکتریکی هم فقط میتوانند با برق ای-سی کارکنند . ولی اکنون برخی از وسایل برقی به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که بتوان در حالت معمول از برق شهر استفاده کرد ( برق متناوب ) و در شرایطی که برق شهر در دسترس نبود ( درهنگام مسافرت یا موارد دیگر ) بتوان با باتری ( برق دی-سی) این وسایل را بکار انداخت . به عنوان نمونه می توان به کامپیوترهای قابل حمل ( لپ تاپ ) ، رادیوهای کوچک ، دوربینهای فیلمبرداری ، وسایل جانبی اتومبیل مثل جاروبرقی اتومبیل و… نام برد که هم قابلیت استفاده با برق شهری را دارد و هم می توان باتری این وسایل را شارژ نمود و با برق باتری که همان نوع برق دی-سی است نیز کار کنند.

 

برخی از دستگاهها فقط می توانند با برق متناوب ( ای-سی ) کار کنند. حال از سیستمهای فتوولتایی برای بکار انداختن این دستگاهها می توان استفاده کرد؟

 

بله . همانطور که گفته شد برق تولیدی سیستمهای فتوولتایی از نوع برق دی- سی می باشد ولی می توان به وسیله دستگاهی برق دی- سی را به برق شهر یا برق ای- سی تبدیل نمود تا اینگونه وسایل هم بتوانند از برق تولیدی سیستمهای فتوولتایی استفاده کنند

 

چه تجهیزاتی برای یک سیستم فتوولتایی بکار می رود؟

 

بطور کلی یک سیستم فتوولتایی از 4 عضو اصلی تشکیل یافته است. 1- پانلهای خورشیدی 2- بانک باتری 3- تبدیل کننده برق دی-سی به ای-سی ( اینورتر) 4- شارژکنترل

 

پانل خورشیدی چه وظیفه ای در این سیستم بر عهده دارد؟

 

قسمتی از سیستم فتوولتایی می باشد که انرژی خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند . پانل (module ) از تعدادی قطعات کوچکتری به نام سلول خورشیدی تشکیل شده است که به مجموعه بهم متصل شده آنها یک پانل خورشیدی میگویند. به پانل خورشیدی گاه ماژول خورشیدی یا پانل فتوولتایی نیز می گویند.

حال به مجموعه بهم متصل شده ماژولهای خورشیدی یک آرایه خورشیدی می گویند.

 

چگونه یک سلول خورشیدی برق تولید می کند؟

 

نور خورشید حاوی بسته های انرژی به نام فوتون می باشد که با برخورد این فوتونها به سطح سلول خورشیدی انرژی الکتریکی تولید می گردد.

 

جنس سلولهای خورشیدی چیست؟

 

سلولهای خورشیدی از نیمه هادی به نام سیلیکون یا ژرمانیوم ساخته شده اند که با تحریک الکترونهای این نیمه هادی توسط فوتونهای نوری الکتریسیته تولید می شود.

 

در چه حالتی می توان بیشترین انرژی الکتریکی را از سلولهای خورشیدی دریافت نمود؟

 

بهترین شرایط برای دریافت بیشترین انرژی الکتریکی از یک سلول یا پانل فتوولتایی این است که هوا آفتابی باشد و پرتوهای خورشید به صورت عمودی به سطح سلولها بتابد.

 

برای آنکه بتوانیم بیشترین بازده را از پانلها بگیریم بایستی پانلها روبه تابش خورشید باشند. در مناطق مختلف باید پانلها را در چه جهت و زاویه ای نصب نمود که بتوان بهترین بهره برداری را از این سیستم ها کرد؟

 

کشورهای جهان یا در نیمکره شمالی خط استوا قرار دارند ویا در نیمکره جنوبی یا بر روی خط استوا. برای کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند مانند ایران بایستی پانلها رو به جنوب با زاویه بین 30 تا 40 درجه تنظیم و نصب گردند. زیرا در طول روز خورشید در جنوب ایران قرار دارد. در ظهر هم بیشترین انرژی دریافتی از پانلها را خواهیم داشت زیرا تابش خورشید عمود بر سطح پانلها خواهد بود . در هنگام نصب پانلها بایستی دقت کنیم که پانلها در مکانی نصب گردند که سایه جسمی از قبیل ساختمان ، برگ درختان و… در طول روز بر روی پانلها نیفتد که در این صورت بازده پانلها بسیار کاهش می یابد.

 

با توجه به قیمت بالای پانلهای خورشیدی ، چه تدابیری باید بکار برده شود تا بیشترین انرژی الکتریسیته را دریافت کنیم یا به عبارتی کمترین پانل را برای تامین انرژی الکتریسیته خریداری کنیم؟

 

پانلهای فتوولتایی در حال حاضر قیمت نسبتا بالایی دارند ولی با پیشرفت تکنولوژی و تولید انبوه این پانلها در سطح دنیا هر روزه قیمت آنها کاهش می یابد. حال با توجه به بالابودن هزینه پانلهای خورشیدی باید تدابیری اندیشیده شود تا با کمترین تعداد پانل بتوان انرژی مورد نیاز را برآورده کرد. یکی از موثر ترین روشها این است که پانلها را در مکانی نصب کنیم که سایه جسمی روی آنها در طول روز نیفتد . روش دیگر که البته در بعضی مواقع می تواند صرفه اقتصادی داشته باشد استفاده از یک سیستم رد یاب خورشیدی است. بدین صورت که پانلها در طول روز همیشه رو به خورشید خواهند بود و با تغییر موقعیت خورشید در آسمان پانلها هم تغییر موقعیت دهند به گونه ای که همیشه رو به تابش نور خورشید قرار گیرند. یا به عبارتی تابش نور خورشید همیشه عمود بر سطح پانلها می باشد. در این حالت تاثیر بسیار زیادی در بازده پانلها دارد.

 

در چه صورت می توان از پانلهای فتوولتایی انرژی پیک با ولتاژ و جریان ماکزیمم دریافت کنیم؟

 

پانلهای فتوولتایی زمانی می توانند بیشترین انرژی الکتریسیته را تولید کنند که دمای هوا 25 درجه سانتیگراد باشد، هوا آفتابی باشد ،پرتوهای خورشیدی به صورت عمودی به سطح پانلها برخورد کنند و تمامی سطح پانلها را پوشش دهند و جسم خارجی حتی گرد و خاک بر روی سطح پانلها نباشد. شرایط فوق را می توان شرایط مناسب برای تولید ماکزیمم انرژی الکتریسیته توسط پانلها دانست

 

آیا درزمستان انباشته شدن برف بر روی سطح پانلها می تواند باعث اختلال دراین سیستم شود؟

 

نور خورشید از ضخامتهای نازک برف و یخ به راحتی عبور می کند و تاثیر چندانی بر روی راندمان ندارد ولی تا حدی راندمان را کاهش می دهد.

 

چرا در زمستان برف بر روی پانلهای فتوولتایی جمع نمی شود؟

 

در زمستان برف بر روی پانلها در هنگام روز جمع نمی شود . دلیل این امر هم این است که در هنگام برخورد فوتونها به سطح پانلها الکترونها بر روی سطح سلولها جاری شده که سبب گرم شدن سطح پانل شده و برفها را ذوب می کند. در ضمن قابل ذکر است که پانلهای فتوولتایی با شیب 30 تا 40 درجه نصب می شوند بنابراین برف از روی آنها لیز می خورد.

 

آیا در هنگام باریدن تگرگ یا برخورد یک جسم کوچک به سطح پانل ، پانلها از بین نمیروند؟

 

برای جلوگیری از آسیب سلولهای خورشیدی یک لایه پلاستیک یا شیشه ضخیم شفاف بر روی پانل گذاشته شده است که از برخورد اشیاء به سطح سلولها محافظت میکند.

 

آیا در هنگام شب که نورخورشید وجود ندارد می توان از این سیستم استفاده نمود؟

 

همانطور که در قسمتهای اصلی این سیستم گفته شد ، یکی از قسمتهای اصلی این سیستم بانک باتری میباشد . بانک باتری شامل تعدادی باتری می باشد که بهم متصل شده اند و کار آنها ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده توسط پانلهای خورشیدی می باشد. از برق تولیدی پانلهای خورشیدی به 2 صورت میتوان استفاده نمود . 1- اگر در روز باشد می توان به طور مستقیم از انرژی تولیدی سلولها برای مصرف کننده ها استفاده نمود. 2- در مواقعی که هوا ابری است یا در شب هنگام ، می توان از انرژی ذخیره شده در باتریها جهت تامین انرژی الکتریکی وسایل برقی استفاده کرد.

 

آیا درهوای ابری نیزمی توان از پانلهای خورشیدی انرژی الکتریکی دریافت نمود؟

 

بله. ولی مقدار انرژی دریافت شده کمتر از حالتی است که هوا آفتابی است. در کشورهای اروپایی مانند آلمان که در اغلب مواقع هوا ابری است ، با این حال از سیستمهای فتوولتایی در مناطقی استفاده میشود.

 

کار شارژ کنترل در سیستم فتوولتایی چیست؟

 

یکی از ویژگیهای پانلهای خورشیدی این است که با ابری شدن هوا یا تغییر جهت خورشید ولتاژ خروجی پانل نیز تغییر می کند. گفته شد که بیشترین انرژی یا به عبارتی بیشترین ولتاژ و جریان را در زمانی می توانیم دریافت کنیم که پرتوهای خورشید به صورت عمودی به سطح سلولها برخورد کند. حال برای آنکه ما بتوانیم یک ولتاژ ثابتی از پانلهای خورشیدی جهت شارژ باتریها یا تغذیه مصرف کننده های دی-سی استفاده کنیم ، در خروجی پانلها دستگاهی به نام شارژ کنترل جهت تنظیم یک ولتاژ ثابت استفاده می کنیم. البته شارژ کنترل نظارت بر شارژ و دشارژ باتری ( پر و خالی شدن باتری ) را نیزبرعهده دارد.

 

کار اینورتر در سیستم فتوولتایی چیست؟

جهت تبدیل برق دی-سی به برق متناوب یا ای-سی برای دستگاههایی که با برق ای-سی کار می کنند از دستگاهی به نام اینورتر ( تبدیل کننده دی-سی به ای-سی ) استفاده می گردد.

عمر پانلهای خورشیدی چقدر می باشد؟

 

از پانلها به مدت حدالقل 20 تا 25 سال می توان بهره برداری نمود ولی بعد از 25 سال بازده آنها کم میشود ولی هیچگاه یک پانل بعد از این مدت بطور کلی خراب نمی شود. حال بعد از این مدت در صورتی دیده شد که انرژی تولیدی پانلها به دلیل کاهش راندمان پانلها کاهش یافته است می توان با اضافه کردن چند پانل جدید ، از کل سیستم دوباره استفاده نمود بدون آنکه بخواهیم تمامی پانلها را عوض کنیم.

 

هزینه های جانبی سیستمهای فتوولتایی چقدر می باشد؟

 

یکی از ویژگیهای این سیستمها این است که بعد از نصب و راه اندازی هزینه های جانبی و تعمیرات خاصی ندارند و به عبارتی می توان گفت که در ابتدا شما هزینه پرداخت می کنید و حدالقل تا 25سال می توانید از سیستم بهره برداری کنید. در ضمن می توان از باتری های نوع solar استفاده نمود که که عمر بیشتری نسبت به سایر باتریها دارد.

 

پانلهای خورشیدی را در کجاها می توان نصب کرد؟

 

پانلها را می توان در نزدیکترین مکان به مصرف کننده یا حتی بر روی پشت بام خانه ها نصب نمود. بنابراین از مقدار قابل توجهی تلفات ناشی از سیم کشی و هزینه های مربوط به سیم کشی جلوگیری می شود. در ضمن با نصب این پانلها بر روی تیرهای چراغ برق و یا پشت بام می توان از اشغال فضا نیز جلوگیری کرد.

 

در صورتی که مصرف انرژی در طول مدت بهره برداری افزایش یافت آیا باید کل سیستم تعویض شود؟

 

جواب منفی است. یکی از ویژگیهای سیستمهای فتوولتایی این است که می توان با اضافه کردن چندین پانل فتوولتایی و اضافه کردن باتری و قطعات جانبی انرژی تولیدی را اضافه نمود بدون آنکه بخواهیم تغییرات اساسی در سیستم بوجود آوریم یا کل سیستم را تعویض نماییم. یا به عبارتی می توان گفت که انرژی تولیدی را به هر میزان می توان افزایش داد.

 

آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی جهت گرم کردن آب و هوای ساختمان استفاده کرد؟

 

پانلهای فتوولتایی دارای هزینه بالایی هستند و بایستی تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم بیشترین بهره و کمترین تلفات را داشته باشیم . سیستمهای گرمایی به طور کلی هیترها انرژی مصرفی بسیار بالایی دارند. از طریق سیستمهای دیگر خورشیدی مانند کلکتورخورشیدی می توان با هزینه بسیار کمتر آب و فضای داخل خانه را گرم کرد . زیرا کلکتور خورشیدی حرارت خورشید را مستقیما به آب منتقل کرده و از مکانیزم ساخت و تولید بسیار ساده تری نسبت به سیستم فتوولتایی برخوردار است و در نتیجه هزینه آن بسیار کمتر از سیستم فتوولتایی میباشد.

 

درجه حرارت محیط تا چه حدی بر روی تولید انرژی الکتریکی پانلها می تواند تاثیر داشته باشد؟

 

سیستمهای فتوولتایی انرژی خود را از فوتونهای موجود در نور تامین می کنند نه حرارت خورشید. بنابراین درجه حرارت محیط اثر چندانی بر تولید انرژی الکتریسیته ندارد. ولی بهترین عملکرد پانلهای خورشیدی در دمای استاندارد یعنی 25 درجه سانتیگراد می باشد ولی بالاتر رفتن درجه حرارت یا پایین تر آمدن آن در حد متعارف اثر چشمگیری بر بازده این سیستمها ندارد.

 

آیا می توان فقط ولتاژ خروجی 12 ولت دی-سی از باتریها دریافت کرد؟

 

خیر. با سری و موازی کردن پانلها و باتریها می توانید ولتاژهای متفاوتی بدست آورید. به عنوان مثال با سری کردن 2 عدد پانل و بکار بردن شارژ کنترل برای باتریهای 24 ولتی و همچنین سری کردن 2 عدد باتری 12 ولتی می توانید به ولتاژ 24 ولت دست یابید . و همچنین با موازی کردن آنها می توانید به جریان بیشتر با همان ولتاژ دست یابید. در ضمن با بکار بردن اینورتر در خروجی باتریها می توانید به برق جریان متناوب 220 یا 110 ولت ای-سی دست یابید. این هم یکی از ویژگیهای سیستمهای فتوولتایی می باشد.

 

سری و موازی کردن باتریها و پانلها به چه صورتی می باشد؟

 

باتریها و پانلها دارای 2 قطب مثبت و منفی می باشند. اگر قطبهای همنام را (مثبتها و منفیها ) را بهم متصل کنیم در آن صورت می گوییم که باتریها را باهم موازی کرده ایم و اگر قطبهای نا همنام را بهم متصل کنیم می گوییم که باتریها باهم سری شده اند. مشابه همین قضیه هم برای پانلهای فتوولتایی نیزصادق می باشد

 

ولتاژ و جریان در حالتهای سری و موازی کردن پانلها چه تغییری می کند؟

 

وقتی دو پانل را باهم سری می کنیم در اصل با این کار داریم ولتاژ خروجی را زیاد می کنیم . مثلا اگر دو پانل 12 ولتی را باهم سری نماییم آنگاه ولتاژ خروجی 24 ولت خواهیم داشت. در این روش جریان خروجی هیچ تغیبری نمی کند و فقط ولتاژ است که افزایش یافته است. در حالت موازی نمودن دو پانل دقیقا حالت عکس سری کردن آنها بوجود می آید. در این حالت ولتاژ پانلها تغییری نمی کند و جریان خروجی افزایش می یابد. حال بنا به احتیاج می توانیم تعدادی پانل مشابه را باهم سری – موازی کنیم و به ولتاژ و جریان مورد نظرمان دست یابیم.

سری و موازی کردن باتریها هم مشابه عملکرد پانلها می باشد.

 

انرژی تولیدی پانلهای فتوولتایی با چه واحدی نام برده می شوند؟

 

به طور کلی واحد انرژی الکتریسیته تولیدی و مصرفی برحسب وات بر ساعت می باشد. مثلا وقتی می گویند که این لامپ 60 واتی است منظور این است که در یک ساعت 60 وات انرژی الکتریکی مصرف می کند. حال پانلهای خورشیدی هم با مقدار توانی که می توانند تولید کنند از هم متمایز می شوند. پانلها با توانهای مختلفی در بازار وجود دارند یا می توان سفارش داد. به طور کلی توان حاصلضرب جریان در ولتاژ می باشد. یعنی به هر دو عامل ولتاژ و جریان بستگی دارد. می توان دو پانل 12 ولتی را باهم سری یا موازی کرد. در این دو حالت توان هر دو حالت یکسان است و آن چیزی که در آن دو پانل سری شده و موازی شده باهم متفاوت است ، تفاوت در جریان و ولتاژ خروجی آنها است. در حالت سری کردن دو پانل 12 ولتی ، جریان ثابت است و ولتاژ افزایش می یابد ولی در حالت موازی کردن دو پانل 12 ولتی در این حالت ولتاژ ثابت است و جریان اضافه شده است. بنابراین چون توان از حاصلضرب این دو عامل می باشد ( جریان و ولتاژ ) بنابراین تغییری در مقدار توان در دو حالت نام برده رخ نمی دهد.

( وات ) توان = ولتاژ( ولت ) * جریان ( آمپر)

در سری و موازی کردن پانلها و باتریها همیشه توان ثابت می ماند و جریان و ولتاژ است که تغییر میکند.

 

بیشترین کاربرد استفاده از سیستمهای فتوولتایی در چه مناطقی می باشد؟

 

از سیستمهای فتوولتایی بیشتر در مناطقی استفاده می گردد که دسترسی به برق شهری امکان پذیر نمی باشد یا بسیار هزینه بر می باشد. این سیستم قابلیت آنرا دارد که بدون احتیاج به برق شهری به طور مستقل انرژی الکتریکی مورد نیاز یک خانه مسکونی در یک منطقه دور افتاده را تامین نماید.

 

آیا از سیستمهای فتوولتایی در مناطق کشاورزی یا دامپروری می توان استفاده کرد؟

 

بله . در مناطقی دور دست می توان با بکار بردن سیستم فتوولتایی برق مورد نیاز جهت پمپاژ آب و همچنین روشنایی و … بکار برد و مشغول به کار شد بدون آنکه نگرانی از دور دست بودن آن منطقه از شبکه برق سراسری را داشته باشیم.

 

آیا می توان برای تامین برق علایم هشدار دهنده جاده ها در بین شهر و بر روی مناطق مرتفع از سیستمهای فتوولتایی استفاده نمود؟

 

بله. بیشترین کاربرد این سیستمها در مناطقی است که دور از دسترس باشند و انتقال انرژی برق به آن مناطق بسیار هزینه بر یا غیر ممکن باشد.

 

آیا برای روشنایی تونلهای بین شهری می توان از سیستم فتوولتایی بکار برد ؟

 

بله . می توان با نصب این سیستمها در کنار تونل روشنایی تونل را تامین نمود .

 

آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی برای شارژ باتریهای لپ تاپ یا موبایل و.. استفاده نمود؟

 

بله . می توان با خریداری یک شارژر خورشیدی در هنگام مسافرت یا گردشهای گروهی یا فردی برق مورد نیاز برای تامین انرژی برق چراغ قوه ، لپ تاپ ، شارژ انواع باتری ، موبایل را تامین نمود.

 

آیا می توان سلولهای خورشیدی را بر روی کیف یا کاپشن نصب کرد و در هر جا از انرژی خورشید استفاده نمود ؟

 

نکته قابل توجه این است که می توان با نصب نوعی سلولهای خورشیدی قابل انعطاف بر روی کیف یا کاپشن میتوان در هنگام پیاده روی یا استقرار در مکانی که نور وجود دارد همزمان باتری موبایل یا رادیوی خود را شارژ نمود و این یکی از ویژگیهای منحصر به فرد سیستمهای فتوولتایی میباشد.

 

آیا می توان برای سیستمهای مخابراتی بین شهری و تقویت کننده های موبایل و رادیو و تلویزیون از سیستمهای فتوولتایی استفاده نمود؟

 

بله. در مناطق کوهستانی و مناطقی که سیستمهای تقویت کننده موبایل و رادیو – تلویزیون در آنجا قرار دارند می توان با نصب سیستمهای فتوولتایی در کنار آنها برق مورد نیاز این سیستمها را تامین نمود.

 

آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی در اتومبیل بکار برد ؟

 

امروزه با توجه به آلودگی محیط زیست ناشی از سوختهای فسیلی ، دنیا به این فکر افتاده است که از انرژیهای پاک برای بکار انداختن اتومبیلها و سایر وسایلی که از سوختهای فسیلی استفاده می کنند بکار ببرد. یکی از این انرژیها خورشید می باشد که به عنوان یکی از انرژیهای پاک به شمار میرود . با بکار بردن پانلهای فتوولتایی بر روی سقف اتومبیلها میتوانند باتری بکار رفته در اتومبیلها را شارژ کند و اتومبیل به حرکت خود ادامه دهد.

 

آیا می توان از سیستم فتوولتایی برای تامین برق تلفنهای جاده ای ( بین شهری ) استفاده نمود؟

 

می توان در جاده ها (فواصل بین شهر ها ) از تلفنهای خورشیدی جهت تماس ضروری با پلیس و اورژانس در صورت بروز حادثه استفاده نمود. در این صورت بدون هیچ گونه سیم کشی برای تامین برق تلفنها و چراغ بالا سر تلفن با بکار بردن یک سیستم فتوولتایی نسبتا کوچک در هر نقطه ای از جاده این تلفنها را نصب کرد.

 

آیا برای روشنایی محوطه ها مانند پارکها ، جاده ها می توان ازسیستم فتوولتایی استفاده کرد؟

 

با بکار بردن لامپهای فلورسنت فشرده ( لامپهای کم مصرف ) می توان برای روشنایی محوطه پارکها و حتی روشنایی جاده ها از سیستم فتوولتایی استفاده نمود.

 

آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی برای توانهای بسیار کم ( میلی وات ) یا توانهای بالا ( کیلووات و مگاوات ) استفاده نمود؟

 

یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد این سیستمها این است که می توان با استفاده از این سیستمها هر توانی که احتیاج داریم را تامین کنیم. به عنوان مثال می توان به ساعتهای خورشیدی اشاره کرد که با یک سلول بسیار کوچک کار می کند یا ماشین حسابهای خورشیدی. همچنین می توان با بهم متصل کردن تعداد زیادی پانل فتوولتایی می توان برق مورد نیاز یک شهر یا روستا را به طور مستقل تامین نمود.

 

آیا در صنایع مختلف مانند صنایع هوا- فضا می توان از این سیستمها بکار برد ؟

 

بله . اتفاقا سیستمهای فتوولتایی در پروژهای فضایی و ماهواره ها بیشترین کاربرد را دارد. تمامی ماهواره هایی که در اطراف کره زمین پراکنده شده اند و شبانه روز درحال رد و بدل اطلاعات و … هستند تمامی انرژی برق خود را از طریق پانلهای فتوولتایی تامین می کنند. همانگونه که شاهد آن هستیم ، ماهواره ها به صورت شبانه روزی در حال کار می باشند بدون آنکه اختلالی در سیستم تامین برق آنها بوجود آید. در تمامی پروژه های فضایی مانند کاوشگر مریخ از سیستم فتوولتایی استفاده شده است و میتوان گفت که در فضا فقط از طریق انرژی خورشید میتوان برق مورد نیاز آنها را تامین نمود.

 

سیستمهای فتوولتایی به طور کلی فقط در مناطق دور افتاده کاربرد دارد یا در شهر ها هم می توان برای تامین برق خانه ها استفاده نمود؟

 

از سیستمهای فتوولتایی در هر منطقه ای که نور خورشید بتابد کاربرد دارد . یکی دیگر از کاربرد های سیستمهای فتوولتایی تامین برق خانه های مسکونی می باشد.

 

آیا در خانه های مسکونی می توان همزمان از برق شبکه سراسری و همچنین برق تولید شده توسط پانلهای خورشیدی استفاده نمود؟

 

بله . می توان یک خانه را بطور همزمان هم به سیستم فتوولتایی متصل نمود و هم به برق شهر. در این حالت در زمان پیک بار شبکه ( شب هنگام که تعداد مصرف کننده های شبکه به شدت افزایش می یابد ) از برق ذخیره شده داخل باتریها توسط پانلهای خورشیدی استفاده نمود و در این مواقع کمک بزرگی به پایداری شبکه سراسری برق می شود.

 

بطور کلی به چند صورت می توان ازسیستمهای فتوولتایی استفاده نمود ؟

 

به 2 طریق می توان سیستمهای فتوولتایی را نصب و به بهره برداری رساند

یک : به صورت مستقل از سیستم بهره برداری نمود مانند مکانهایی که به شبکه سراسری برق دسترسی نداریم و مصرف کننده تمامی انرژی مورد نیاز خود را تنها از پانلهای فتوولتایی دریافت کند

دو: با اتصال به شبکه سراسری برق . مانند نیروگاه های فتوولتایی متصل به شبکه که مقداری از برق مورد نیاز مصرف کننده هایی که به شبکه سراسری متصل هستند را تامین کند.

 

آیا می توان با استفاده از سیستم فتوولتایی برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده نمود؟

 

بله . آب شیرین کن خورشیدی دستگاهی است که می تواند در ابعاد مختلف ساخته شده و برای تامین آب سالم یک خانه و حتی یک روستا یا در مواقع بحرانی مانند زلزله در یک منطقه از این دستگاه استفاده نمود. به دو صورت ایستگاهی یا قابل حمل ساخته می شود و در مناطق مختلف کاربرد دارد.

 

چگونه می توان متوجه شد که برای یک ساختمان مسکونی چه تعداد پانل فتوولتایی لازم است؟

 

برای نصب یک سیستم فتوولتایی برای یک خانه مسکونی باید برآورد کرد که در یک روز به طور متوسط هر وسیله الکتریکی چند ساعت در حال کار است و توان مصرفی هر وسیله الکتریکی چند وات بر ساعت است. حال توان مصرفی هر وسیله را در یک روز پیدا کرده و در نهایت توان مصرفی روزانه تمامی وسایل الکتریکی موجود در آن خانه را باهم جمع کرده و به شرکت مجری اعلام می کنیم. شرکت مربوطه نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی و آفتاب موثردر آن منطقه و اتخاذ ضریب اطمینان مناسب برای پروژه تعداد پانلها و باتریها جهت ذخیره انرژی را محاسبه می کند.

 

قیمت پانلهای خورشیدی بر چه معیاری محاسبه می گردد؟

 

پانلهای خورشیدی با توانهای متفاوتی تولید می گردند. قیمت پانلها بر اساس تولید وات بر ساعت پانل محاسبه میگردد. یعنی بدین صورت است که به ازاء هر وات انرژی تولیدی توسط پانل به عنوان مثال 10 دلار هزینه دربر دارد. حال اگر شما بخواهید یک پانل 10 واتی خریداری کنید بایستی بر حسب هر وات 10 دلار ، در مجموع 100 دلار هزینه کنید.

 

بازده پانلها چگونه محاسبه می شود؟

 

پانلها بنا به تکنولوژی که در آنها بکار رفته دارای بازده های متفاوتی هستند. انرژی تابشی ماکزیمم بر روی سطح زمین در شرایط مطلوب 1000 وات برساعت در ابعاد یک متر مربع می باشد. حال اگر در همان شرایط از یک متر مربع پانل فتوولتایی انرژی الکتریکی معادل 130 وات برساعت را دریافت کنیم بدین معنا است که بازده این پانل در حدود 13% می باشد.

ولتاژ تولیدی هر سلول چند ولت است و در یک پانل ، سلولهای خورشیدی چگونه بهم متصل شده اند؟

 

بسیاری از مردم به اشتباه به پانل خورشیدی ، سلول خورشیدی می گویند. سلول خورشیدی کوچکترین عضو یک پانل خورشیدی می باشد. به عبارتی یک پانل فتوولتایی ( ماژول ) میتواند از دهها سلول خورشیدی تشکیل شده باشد که به صورت سری و موازی بهم متصل شده اند. هر سلول فتوولتایی در حدود 5/0 ولت می تواند برق تولید کند با جریان بسیار کم .. با سری کردن تعدادی از این سلولها می توان به ولتاژ پیک پانل دست یافت .مثلا با سری کردن 30 تا 36 عدد سلول خورشیدی به ولتاژ خروجی 17 ولت در حالت پیک دست یافت. البته پانلها با ولتاژهای خروجی متفاوتی تولید می شوند. حال به مجموعه سلولهای سری و موازی شده که قادر خواهند بود یک توان معینی را تولید کنند را پانل خورشیدی گویند.

 

اولین کاربرد سیستمهای فتوولتایی در چه صنعتی بوده ؟

 

اولین کاربرد سیستمهای فتوولتایی در پروژه های فضایی و ماهواره ها بود. ماهواره ها تمامی انرژی مورد نیاز خود را از سیستمهای فتوولتایی تامین می کنند .

 

بازده پانلهای فتوولتایی تقریبا چقدر می باشد ؟

 

سلولهای خورشیدی در سال 1883 کشف شد و از همان زمان تحقیقات جهت بالا بردن بازده این سلولها آغاز شد. در ابتدا بازده آنها در حدود 2% بوده ولی هم اکنون پانلهای تجاری در حدود 11 تا 15% بازده دارند. البته پانلهایی با بازده بیش از 30% نیز ساخته شده است که در مصارف تجاری فعلا بکار نمی رود.

 

آیا پانلهای قابل انعطاف هم می توان تولید کرد؟

 

بله. هم اکنون پانلهایی ساخته شده اند که به راحتی می توانند خم شوند و حتی دور مچ دست قرار بگیرند که البته قیمت آنها بیشتر از پانلهای معمولی است و در مواردی خاص کاربرد دارند.

 

آیا پانل خورشیدی همان باتری خورشیدی است؟

 

در برخی از کتابها از این دو واژه به اشتباه بکار برده شده است . پانل خورشیدی یک صفحه مسطح می باشد که تعدادی سلول خورشیدی روی آن نصب شده است و بهم متصل شده اند . باتری خورشیدی نوعی خاص از باتری است که در یک سیستم قتوولتایی بکار می رود . تفاوت این باتریها با باتریهای رایج در بازار این است که دارای طول عمربیشتری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید