blog-8
ارسال شده توسط: 0دیدگاه

خورشید منبع بی پایان انرژی

خورشید منبع بی پایان انرژی 

 
با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم  انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.
خورشید منبع عظیم انرژی بلکه سرآغاز حیات و منشاء تمام انرژیهای دیگر است. در حدود ۶۰۰۰ میلیون سال از تولد این گوی آتشین می‌گذرد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود.

زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد انرژی خورشید به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی تبدیل شود ، همانند گرما و الکتریسیته .

بهره برداری از انرژی خورشیدی در بسیاری از كشورهای جهان بخصوص مناطق با آفتاب زیاد، معمول و در حال پیشرفت است. این انرژی كه می تواند برای گرم كردن شوفاژ، تامین آبگرم  و تولید الكتریسیته مورد استفاده قرار گیرد، در كشورهای مختلف دنیا از مرحله آزمایشی موفق بیرون آمده و مراحل پیشرفت سریع را میگذراند.

با توجه به وسعت دسترسی به این انرژی به نظر می رسد در آیندهای بسیار نزدیک ، انرژی خورشیدی بتواند به عنوان یكی از منابع ارزان در دسترس بشر قرار گیرد.

درحال حاضر ۱۵ درصد انرژی مورد مصرف آمریكا از خورشید تامین می شود. كشورهای اروپایی و سایر كشورهای صنعتی نیز مقدار ی از انرژی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می كنند.كره زمین انرژی خورشیدی را به صورت تابش خورشیدی دریافت می كند و مقدار این تابش به مراتب بیش از نیاز بشریت است.

کشور عزیزمان ایران در بین مدارهای 25 تا 45 درجه عرض شمالی کره زمین قرار گرفته و در منطقه ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده ها قرار دارد ومیزان تابش خورشید درایران بین 1800 تا 2200 کیلو وات ساعت بر متر مربع در سال تخمین زده  شده است، که البته از میزان متوسط جهانی بسیاربالاتر است.

 

ويژگی‌های استفاده از انرژی خورشيدی

 • پاك و بدون آلودگی (حذف انتشار گازهای گلخانه‌ای از جمله دی‌اكسيد كربن)
 • بی‌پايان
 • رايگان و دردسترس
 • كاهش مصرف سوخت‌های فسيلی
 • امن و بی‌خطر

كاربرد های  انرژی خورشيدی

به طور كلی موارد استفاده از انرژی خورشيد به صورت زير دسته‌بندی می‌شود:

 1. تامين روشنايی از انرژی خورشيدی
 2. تامين انرژی الكتريسيته
 • توليد برق با استفاده از فوتوولتاييك‌ها
 • توليد برق با استفاده از گرمايش خورشيدی
 1. سرمايش و گرمايش هوا
 2. اجاق ها
 3. آب شيرين كن
 4. گرمايش آب
 • تهيه آب‌گرم مورد نياز مصارف خانگی با استفاده از آبگرمكن‌های خورشيدی
 • تامين آبگرم در فرايندهای صنعتی و تامين گرمای مورد نياز اینگونه واحدها
 • گرمايش استخرها

با توجه به سیاستگذاری های کلان کشور و حذف غریب الوقوع یارانه های برق ،گازو دیگر انرژی های مصرفی روزمره کلیۀ دست اندکاران و مصرف کنندگان انرژی های فسیلی  بر آن شدند تا با استفاده از انرژی های تجدید پذیر و ارزان  قسمتی از هزینه های انرژی های مصرفی خود را تقلیل دهند ، در این میان اولین انرژی که مطرح میگردد انرژی تابشی خورشید است که نه پایانی دارد و نه کنتوری جهت محاسبه میزان مصرف.طبق مطالعات انجام شده ، کشورایران بین مدارهای 25 تا 45 درجه عرض شمالی کره زمین قرار گرفته و این منطقه به لحاظ دریافت انرژی در بالاترین رده های دریافتی قراردارد. متوسط تابش روزانه نور خورشید به زمین درهر متر مربع برابر تولید  5 کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی می باشد .

به طور میانگین در سرزمین ما بیش از 310 روز آفتابی وجود دارد با یک محاسبه ساده می توان گفت 50 برابر مصرف یکسال برق کشور توسط خورشید در عرض 8 ساعت در سطح کشور تابیده می شود .

کاربرد در جهان: طبق گزارش آژانس بین المللی تا پایان سال 2005 بیش از 150 میلیون متر مربع معادل تولید  7/92 گیگا وات ساعت انرژی ، کلکتور گرمایشی در دنیا نصب شده است . مجموع کلکلتورهای نصب شده در سال 2010 نسبت به 2003 در حدود 4 برابرافزایش یافته است و این امر حاکی از اهمیت استفاده رایگان از انرژی تابشی خورشید است.

بزرگترین تولید کنندگان کلکتورهای گرمایشی در جهان به ترتیب چین – آمریکا- ژاپن- ترکیه می باشند بیش از 90% رشد مصرف کلکتورهای گرمایشی در چین اتفاق می افتد مجموع هزینه تحقیقات در این زمینه در کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی تا سال 2005 بیش از 5/3 میلیارد دلار بوده است در همین راستا درکشورما نیز گامهای بلندی برداشته شده است . سازمان بهینه سازی مصرف انرژی در طی اجرای طرحهای بلند مدت مختلف به ارزش 49 میلیون دلار خدمتی ستودنی به کشور کرده است که با اجرای این طرحها مجموعا” 5/38 میلیون دلار صرفه جویی در سال انجام خواهد شد .یکی از عمده مصرف کنندگان سوخت گاز و برق در کشور ما تجهیزات گرمایشی تولید آبگرم مصرفی ساختمانهاست که عمدتا” توسط آبگرمکن و پکیج با مصرف سوخت گاز و برق تامین میگردد.

در همین راستا این شرکت البرز سولار برآن شده است آبگرمکن خورشیدی که اولین محصول گرمایشی و تحت حمایت سازمان  بهینه سازی مصرف سوخت میباشد را در سبد کالاهای خود قرار دهد.

پاسخ دهید